Czy wiesz, jak zachowało by się Twoje dziecko, gdybyś w pewnym momencie stracił(a) przytomność? Czy wiesz, jak zachowałoby się Twoje dziecko w przypadku, gdyby było świadkiem wypadku kolegi, koleżanki, innego członka rodziny? – tego typu pytania powinny pojawić się w głowie każdego rodzica, bo przecież życie pisze różne scenariusze, nie zawsze piękne i kolorowe. Może ono zareagować instynktownie i zachować się prawidłowo, a może spanikować i płakać, podczas gdy cenny czas będzie uciekał. We wspomnianych wyżej sytuacjach lepiej nie zdawać się na przypadek, lecz dziecko do nich przygotować.
Czego uczyć dzieci w ramach domowego BHP?
Jedną z pierwszych rzeczy, której warto uczyć dzieci to sytuacje, w których zagrożone jest zdrowie lub życie – powinny np. wiedzieć, że w domu może pojawić się pożar, że ktoś może omdleć, że ktoś może się przewrócić i rozbić głowę, ktoś może się dusić i że mogą być takich wydarzeń jedynymi świadkami, w związku z tym powinny wiedzieć jak się zachować. Kolejną rzeczą do nauki jest wezwanie pomocy – dzieciom młodszym warto wpoić, żeby zawiadomiły o zdarzeniu najbliższe dorosłe osoby (sąsiadów, opiekunów), dzieci starsze powinny poznać numery alarmowe (nie tylko 112), pod które powinny zadzwonić i powinny wiedzieć, jakich informacji powinny udzielić, by zgłoszenie zostało przyjęte (dane osobowe, miejsce zdarzenia, krótki opis sytuacji). Można w tej edukacji pójść dalej i uczyć dzieci pierwszej pomocy – wiedza o tym, jak sprawdzić czy człowiek oddycha, jak postąpić w przypadku ukąszenia przez owady, że można zatamować krwotok za pomocą zwykłego paska lub tasiemki, że czasem wystarczy odchylić głowę osobie poszkodowanej, że można ułożyć człowieka w bezpiecznej pozycji lub użyć defibrylatora AED (warto pokazać, gdzie w przestrzeni publicznej się znajdują) jest, wbrew pozorom, nieoceniona.
Nie odwracać głowy
Przygotowanie dziecka do prawidłowego zachowania w nietypowych i niecodziennych sytuacjach pozwala mu się oswoić z myślą, co może je spotkać, w jakich sytuacjach mogą się znaleźć. To wbrew pozorom bardzo ważne – w chwili zdarzenia dzieci czują przerażenie i strach, ale zaszczepione podstawy dają im pewność, że mogą coś zrobić, wiedzą co zrobić, rzadziej wpadają w panikę. Niewiedza i wywodzący się z niej strach, jak wiadomo, są najgorszymi doradcami – to one sprawiają, że ciągle jeszcze wiele osób będąc świadkami wypadku zamiast udzielić pomocy (do czego zobowiązuje każdego prawo) odwraca głowę, przechodzi obojętnie obok albo, co najgorsze, zdarzenie nagrywa.