Kręgosłupy mamy powyginane jak pantografy, we wszystkich płaszczyznach i nie z powodu naturalnych krzywizn. Problem wad postawy dotyczy także, a może przede wszystkim, osób młodych. Ok. 70% społeczeństwa ma skoliozę (boczne skrzywienie kręgosłupa), kifozę (okrągłe plecy) lub lordozę (wklęsłe plecy). Co przerażające i powinno zaniepokoić to wady postawy stwierdzone u 80% dzieci!
Skąd u dzieci krzywe plecy?
Ano stąd, że się nie ruszają. Że zamiast biegać po podwórku i wzmacniać układ kostno-mięśniowy, spędzają czas w wirtualnym świecie. Że każdego dnia dźwigają przeciążone plecaki, a w ławkach siedzą przez wiele godzin w nieprawidłowych pozycjach. Nie ma siły – jeśli podstawa naszego ciała jest przeciążana, niewspierana przez mięśnie, zaczyna się wyginać w różne strony.
Co oznacza skrzywiony kręgosłup?
Może się wydawać, że problem jest błahy, skoro prawie wszyscy dookoła mają krzywe plecy, ale błahy nie jest. Krzywy kręgosłup to problem, który wcześniej czy później da o sobie znać. I w zdecydowanej większości przypadków będzie wiązać się z bólem.
Jak zadbać o kręgosłup?
Prawidłowa postawa podczas siedzenia i aktywność fizyczna to podstawa. Wielu rodziców w tym miejscu wzruszy ramionami – jak namówić dzieci do ruchu? Nie jest to łatwe, ale próbować trzeba. Na szczęście wybór zajęć sportowych jest ogromny i każdy możne znaleźć takie, na jakie będzie chciał uczęszczać, które będzie lubił – do wyboru są m.in. tańce, joga, piłka nożna, karate, ćwiczenia ogólnorozwojowe, pływanie. Ostania z wymienionych aktywności jest bardzo korzystna dla dzieci – dzięki ruchowi w wodzie, wzmacniają się mięśnie, odciążany jest kręgosłup, reguluje oddech, praca serca i metabolizm. Korzyści jest znacznie więcej, dlatego w trosce o nasz naturalny słup warto rozważyć zajęcia na basenie.
Kiedy rozpocząć pływanie?
Pływanie lub jego naukę można rozpocząć w każdym momencie. Czy młody, czy stary, czy potrafi kraulem, czy „pieskiem po warszawsku” każdy może zapisać się na basen lub zorganizowane zajęcia. Szkółka pływacka ALFA prowadzi na przykład zajęcia dla grup o różnym stopniu zaawansowania. Warto sprawdzić w jakich dniach i godzinach się odbywają, kto je prowadzi, w jaki sposób odbywa się nauka.
Kręgosłup mamy jeden, dany na całe życie. Z wiekiem i tak kości, a więc i budujące go kręgi zaczną ulegać starczym zmianom, i tak prawdopodobnie dostarczy nam kłopotów. Dbałość o jego dobry stan jest więc zadaniem na całe życie. A im szybciej o to zadbamy, im szybciej ta dbałość stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, tym lepiej dla nas i dla naszego kręgosłupa.