Przedszkole jest pierwszym miejscem, w którym dzieci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności społecznych, emocjonalnych i poznawczych. W Polsce istnieje wiele placówek przedszkolnych, zarówno publicznych, prowadzonych przez samorządy, jak i niepublicznych, które są prowadzone przez różne organizacje bądź osoby prywatne, na zasadach komercyjnych. Zarówno przedszkola publiczne, jak i te prywatne pobierają od rodziców pewne opłaty za przedszkole związane z pobytem dziecka w placówce, jednak zasady ustalania tych opłat mogą się różnić w zależności od statusu danej jednostki. Jakie zatem opłaty za przedszkole prywatne, a jakie opłaty za przedszkole państwowe musi ponieść rodzic? Jakie zajęcia są dodatkowo płatne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Opłaty w przedszkolu państwowym a opłata za prywatne przedszkole
Wielu rodziców zastanawia się, jakie rodzaje opłat są pobierane za przedszkole i jakie usługi są objęte tymi opłatami. Przedszkole to miejsce, w którym dzieci spędzają dużo czasu, rozwijając swoje umiejętności i zdobywając nowe doświadczenia, dlatego zrozumiałe jest, że istnieją różne rodzaje opłat związane z korzystaniem z tych placówek.
Czesne to opłata za pobyt dziecka w przedszkolu. Jest jedną z podstawowych opłat za przedszkole i pokrywa ogólne koszty jego funkcjonowania, takie jak pensje nauczycieli, utrzymanie budynku, często także zakup materiałów edukacyjnych czy organizację wydarzeń kulturalnych. W przypadku przedszkoli publicznych, czesne jest często uzależnione od dochodów rodziny i może być obniżane, rodzice mogą liczyć wówczas na ulgi w opłatach za przedszkole, a nawet zwrot opłat za przedszkole bądź możliwość uczęszczania dziecka do placówki bezpłatnie, jeśli został złożony i zaakceptowany wniosek o zwolnienie z opłat za przedszkole, w przypadku rodzin znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Natomiast czesne w przedszkolu niepublicznym jest zazwyczaj ustalane indywidualnie przez każdą placówkę. Od czego wówczas zależy? W dużej mierze od tego, czy placówka ma dofinansowanie do opłat za przedszkole np. z gminy, a także od tego, gdzie się znajduje – czy w dużym mieście, czy w mniejszej miejscowości i w której części kraju, bo w zależności od tego również koszty utrzymania np. budynku są niższe bądź wyższe.
Opłata za wyżywienie w przedszkolu to kolejny wydatek, który rodzice mogą ponosić w związku z uczęszczaniem dziecka do przedszkola. W niektórych placówkach wyżywienie jest wliczone w czesne i wówczas jest jedna opłata stała za przedszkole, natomiast w innych rodzice płacą dodatkową opłatę za posiłki dla swoich dzieci. Ważne jest, aby wyżywienie w przedszkolu było zbilansowane i spełniało określone normy żywieniowe, zapewniając dzieciom zdrowe i pożywne posiłki, czy to przyrządzane na miejscu, w przedszkolnej kuchni, czy też zapewniane przez catering z uprawnieniami do przygotowywania posiłków dla dzieci.
Kolejny rodzaj opłat, które rodzice mogą ponosić w związku z przedszkolem to te przedszkole opłaty za zajęcia dodatkowe. Mogą one mieć postać dodatkowych zajęć edukacyjnych, ale także sportowych, artystycznych czy językowych, które są organizowane poza standardowym programem przedszkolnym. Opłaty za przedszkole niepubliczne zajęcia dodatkowe mogą być uiszczane indywidualnie za każde spotkanie, bądź w ramach pakietów miesięcznych lub rocznych. Ważne jest, aby rodzice mieli świadomość, jakie zajęcia dodatkowe są dostępne w przedszkolu i jakie opłaty wiążą się z ich udziałem. Najczęściej takie zajęcia dodatkowo płatne są prowadzone w placówce przez firmy zewnętrzne. Do popularnych zajęć dodatkowo płatnych w polskich przedszkolach należą zajęcia sportowe i ogólnorozwojowe, jak np. Drużyna Kangura czy Aikido, zajęcia taneczne, zajęcia z dodatkowego języka czy sensoplastyka.
Warto jeszcze raz podkreślić, że wysokość opłat za przedszkole, w tym czesnego, wyżywienia i zajęć dodatkowych, może znacznie się różnić nie tylko w zależności od rodzaju przedszkola (publiczne vs prywatne), ale także w zależności od regionu kraju, w którym mieszkamy. Zatem przed zapisaniem dziecka do przedszkola, warto dokładnie zapoznać się z regulaminem placówki, w tym z polityką opłat, ustalić co jest zawarte w opłatach podstawowych, a za co trzeba będzie dodatkowo płacić. Tylko wtedy będą mogli dokonać świadomego wyboru placówki, która najlepiej odpowiada zarówno potrzebom dziecka, jak i możliwościom finansowym rodziny.