Nauka w ósmej klasie to chyba najbardziej stresujący etap edukacji w szkole podstawowej. Cała uwaga uczniów (rodziców trochę też) skoncentrowana jest na zdobywaniu punktów, które dają możliwość dostania się do wymarzonej szkoły średniej. By zdobyć ich dużo ósmoklasiści muszą poprawić i zmienić swoje zachowanie (im lepsze, tym więcej punktów), działać w wolontariacie, brać udział w konkurach, a przede wszystkim mieć dobre i bardzo dobre oceny na świadectwie (najlepiej z czerwonym paskiem) i zdobyć dużo punktów na egzaminie. Zdawać by się mogło, że to nic wielkiego i nic takiego – w końcu dzieci innych większych obowiązków niż nauka nie mają. Tymczasem jest to i coś wielkiego, i ważnego, i już z tego powodu stresującego. Dodatkowymi czynnikami, które stres związany z ukończeniem szkoły podstawowej potęgują, na które uczeń ani rodzice wpływu nie mają np. kumulacja roczników, przeładowany program, konieczność zdania egzaminu. Nerwów nie da się uniknąć, ale można je zminimalizować.
Egzamin ósmoklasisty
Język polski, matematyka, język obcy nowożytny – oto przedmioty, z których sprawdzana jest wiedza podczas egzaminu. Z tego trio najwięcej kłopotów sprawia królowa nauk – matematyka. Za nią na podium znajduje się język obcy i dopiero na trzecim miejscu jest język polski. Dlaczego właśnie tak kształtuje się ten układ? Od lat liczby i działania na nich wzbudzają niechęć uczniów, od lat przyczyny są znane i te same. Nie zmienia się sposób nauczania, zmieniają się za to poziomy i kryteria egzaminów. Język obcy? Nie zawsze jest lubiany, nie zawsze sposób jego nauczania jest ciekawy. Niemniej jednak egzamin warto zdać dobrze. Jak się do niego dobrze przygotować? Oprócz pracy własnej pomocny okaże się kurs dla ósmoklasisty.
Jakie są zalety takiego kursu?
Kursy dla ósmoklasisty to zajęcia, o których niektórzy mówią „korki”. Trochę w tym racji jest, służą uzupełnieniu wiedzy. Osoba chętna do uczestnictwa w kursie przydzielana jest do odpowiedniej grupy – zazwyczaj organizatorzy proszą o rozwiązanie testu diagnozującego potrzeby lub przeprowadzają wywiad (niektórzy ochotnicy potrzebują wsparcia ze wszystkich przedmiotów, niektórzy tylko z wybranych). Zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki temu wykwalifikowana kadra (bardzo często egzaminatorzy), którzy skupiają się na indywidualnych potrzebach każdego z uczestników. Udział w kursie nie koliduje z codziennymi zajęciami ucznia – zajęcia odbywają on-line lub w placówce organizatora, można tez wybrać dogodne dla siebie terminy.