Od jakiegoś już czasu martwisz się stanem swoich włosów. Wydaje Ci się że są one osłabione, nadmiernie łamliwe i zbytnio wypadające. Zaczęłaś nawet brać suplementy i stosować odżywki które mają wspomagać Twoje kosmyki. Jednak niewiele to daje. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim należy poszukać głównej przyczyny problemu. Bo nie zawsze jest nią brak składników odżywczych. Warto wiedzieć, że dużą zależnością jest też stres a wypadanie włosów. Oczywiście, raz na jakiś czas stresuje się każdy z nas. Jest to naturalna reakcja każdego organizmu na sytuacje trudne, zaskakujące, będące dla nas dużymi wyzwaniami. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy czynnik stresogenny jest z nami obecny zbyt często. Bo stresuje nas szef, mąż czy jakiekolwiek inne przewlekłe sytuacje. Co wtedy zrobić?

Stres a włosy – jak to działa?

Kiedy stale się stresujemy, w naszym ciele równie stale w zwiększonej ilości wytwarzane są dodatkowe substancje. Jedną z nich jest neuropeptyd P. Jego za duża ilość prowadzi do hamowania podziałów komórek zachodzących we włosowych mieszkach, a także prowadzi do przyspieszonej apoptozu (czyli po prostu śmierci włosa). Dodatkowo neuropeptyd P odpowiada za zwiększone ryzyko stanów zapalnych w mieszkach włosowych. Już same te informacje są odpowiedzią na pytanie: czy włosy mogą wypadać ze stresu.

Ale to nie wszystko. Bo w sytuacji nadmiernego długotrwałego stresu dostajemy od organizmu także dużą dawkę kortyzolu który zauważalnie zaburza naturalny wzrost włosa. Do tego dodajmy bombę z prolaktyny przyspieszającej przejście włosowych mieszka w stan spoczynku, co w efekcie prowadzi do zwiększonego ryzyka łysienia.

Kolejna rzecz w temacie: silny stres a wypadanie włosów to zaburzone krążenie krwi. Gdy krew krąży słabiej, mieszki włosowe mają ich mniej, a zarazem mniej jest we włosach dostarczanych wraz z krwią substancji odżywczych. Mieszki produkują wtedy włosy słabsze i cieńsze, a sam włos rośnie wolniej.

Wiemy już czy ze stresu mogą wypadać włosy. Co zrobić by tego uniknąć? Najłatwiej byłoby powiedzieć: przestań się stresować. Ale często niestety nie jest to możliwe. Zamiast tego zainwestuj więc w relaks. Długa kąpiel wieczorem. Samotny spacer po lesie. Wyjście na miasto z przyjaciółmi. Uprawianie ulubionego sportu. Czytanie książek. To tylko niektóre z sytuacji, które zmniejszają napięcie spowodowane stresem. Jeśli one nie pomogą, możesz też skorzystać z porady psychologa który podpowie Ci, jak najlepiej walczyć ze stresem w konkretnie Twojej sytuacji. Gdy zastosujesz powyższe metody stres oksydacyjny a wypadanie włosów nie będzie już Twoim problemem.